T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Eber Akşehir Gölü Yönetim Revize Planı Çalıştayı Yapıldı

Yayın Tarihi : 19.10.2021

Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğü Afyonkarahisar Şube Müdürlüğü sorumluluk sahasında bulunan Eber Akşehir Gölü Yönetim Revize Planı çalıştayı 13-14.10.2021 tarihleri arasında Afyonkarahisar İli Çakmak Otel'de yapıldı. Çalıştay, Sayın Vali Yardımcımız Nurullah KAYA, Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürümüz Şahin ÇILGIN, ilgili paydaş kurum müdürlükleri ve Eber Akşehir Gölü etrafında bulunan muhtarlıkların katılımlarıyla gerçekleştirilmiştir.

Açılış konuşmasında Sayın Vali Yardımcımız Nurullah KAYA, Eber Akşehir Göllerimizin önemli sulak alanlarımızdan olup kapalı bir havza olması sebebiyle büyük bir öneme sahip olduğunu, gölün sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla gölü besleyen derelerin korunmasının önemli olduğunu belirtti. Ayrıca pek çok tür ve çeşitteki canlılar için uygun beslenme, üreme ve barınma ortamı olması sebebiyle gölün büyük bir öneme sahip olduğunu vurguladı. Doğa Koruma Ve Milli Parklar 5.Bölge Müdürümüz Şahin ÇILGIN da açılış konuşmasında sulak alanlarımızdan önemli bir yere sahip olan Eber Akşehir Gölü Sulak Alanımızın önemine ve korunmasına vurgu yaparak katılımcılara katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Çalıştay kapsamında Eber Akşehir Gölü sorun ağacı irdelenmiş ve sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla kararlar alınmıştır. Ayrıca, paydaş kurumların görev ve sorumlulukları da belirlenmiştir.

IMG_8969.JPGIMG_8974.JPGIMG_8992.JPGIMG_8960.JPGIMG_8993.JPGIMG_9050.JPGIMG_9007.JPGIMG_9102.JPG